Małżeństwo odbywa się na dwóch poziomach – kontrakcie cywilnym i więzi sakramentalnej. Kiedy para wychodzi za mąż w kościele, Bóg tworzy między nimi więź sakramentalną, gdy ogłaszają śluby.
Umowa cywilna powstaje w momencie podpisywania dokumentów prawnych, które przygotowuje adwokat kościelny Warszawa. Oba odbywają się podczas tej samej ceremonii. Po rozwiązaniu małżeństwa właściwy organ musi to zrobić na obu poziomach: sądy cywilne rozwiązują umowę prawną, a następnie sądy kościelne oświadczają, że sakramentalna więź małżeńska nie zostałaby stworzona przez Boga, gdyby czegoś brakowało w zgoda udzielona przez którąkolwiek z par. Dlatego sakrament małżeństwa nie został „stworzony” przez Boga, dlatego mówi się, że jest nieważny – unieważnienie.
Pytania zadawane przez Trybunał będą nieco inne niż pytania zadawane przez sąd cywilny. Ma to na celu ustalenie, czy istniał jakiś czynnik ograniczający pełną i świadomą zgodę. Niektóre z czynników mogą być:
– Młodość i niedojrzałość;
– Okoliczności zewnętrzne (np. Ciąża, presja rodzinna lub inne);
– Niewystarczająca wiedza drugiej osoby;
– Niewystarczająca wiedza na temat obowiązków, które pociąga za sobą małżeństwo.
Jakie są „podstawy”, na podstawie których można przyznać unieważnienie (stwierdzenie nieważności)? Istnieje wiele „podstaw”, na podstawie których można przyznać unieważnienie (stwierdzenie nieważności). Najlepiej omówić je z punktu widzenia tego, co jest wymagane, aby małżeństwo zostało uznane za ważne w oczach Kościoła. A zatem… Kościół uważa, że istnieją cztery cechy, które współdziałają w celu zawarcia ważnego małżeństwa. Oni są:
– Jest trwały, trwa aż do śmierci jednej ze stron;
– Jest otwarty na posiadanie dzieci oraz na ich wspieranie i edukację;
– Jest to wierny i wyłączny związek,
– Jest to związek miłości i zaufania.
Trybunał zbada, w jaki sposób obie strony małżeństwa zareagowały na te cztery cechy. Trybunał oraz adwokat kościelny Warszawa na pewno zapyta: Czy każdy miał wystarczającą swobodę i dojrzałość, aby właściwie ocenić, czy byli gotowi do podjęcia obowiązków związanych z małżeństwem z tą konkretną osobą w momencie zawarcia małżeństwa? Czy jeden lub drugi zamierzał wykluczyć jedną lub więcej z tych cech na początku małżeństwa? Czy strony były psychologicznie zdolne do życia w małżeństwie, które wyrażałoby, w odpowiednim stopniu, te cztery cechy? Kto może poprosić Trybunał Kościelny i adwokata kościelnego o unieważnienie (stwierdzenie nieważności)? Każdy katolik, który oddzielił się lub jest rozwiedziony ze swoim małżonkiem, może złożyć wniosek, pod warunkiem że wszystkie możliwe środki pojednania zostały wypróbowane i zawiodły. Czasami zdarza się, że niekatolik, rozwiedziony, chce teraz poślubić katolika. Ponieważ Kościół katolicki podtrzymuje ważność większości małżeństw, konieczne byłoby, aby osoba ta zbadała swoje wcześniejsze małżeństwo przez Katolicki Trybunał Małżeństwa i uzyskała oświadczenie o nieważności, które wystawia adwokat kościelny Warszawa, aby mógł teraz poślubić katolika.